Plouay Juniors Grand Prix: Ranking – News – DirectVelo

Plouay Juniors Grand Prix: Ranking - News - DirectVelo

Lucas Mainguenaud (CREF Pays de la Loire) won this Saturday the sixth edition of the Grand Prix de Plouay Juniors (MJ 1.1). After 128.7 kilometers of racing, he was ahead of Paul Tremble (Calvados) and Gabriel BERG (Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95).
Lucas Mainguenaud succeeds Irishman Darren Rafferty on the list of winners of the Breton race.

Classification :
1. MAINGUENAUD Lucas (J2) FRA MIX6 the 128.7 km in 3h12’16” (average 40.163 km/h)
2. ASPEN Paul (J2) FRA CD14 at 02”
3. BERG Gabriel (J1) FRA A95”
4. FACTORIES Ugo (J2) FRA T31 to 04”
5. BODET Vicente (J2) FRA T31 in 31”
6. LAGRAVE Dorian (J1) FRA T31 at 33”
7. LAURENSOT Edgar (J2) FRA MIX4”
8. DELALANDE Basile (J2) FRA OCL”
9. SAUBERE Loïs (J2) FRA MIX8”
10. DE CLERCK Niels (J1) BEL EFC”
11. BREANT Romain (J2) FRA CRO”
12. LEVEQUE Theo (J2) FRA TUN”
13. BOULAHOITE Rayan (J2) FRA A95”
14. LE BARRAS BRESSON Marius (J2) FRA OCL ”
15. DE MEIJTS Matis (J1) BEL EFC”
16. RAFERTY Adam (J2) IRL T31 at 36”
17. ORRIERE Martin (J2) FRA TUN at 01’11”
18. CUSHWAY Maximilian (J2) GBR VAN at 01’25”
19. DRABBLE Pedro (J1) GBR JRC”
20. GONCALVES FERNANDES Hugo (J2) FRA CD14”
21. SANCHEZ Clemente (J1) FRA TUN”
22. HUE Antoine (J2) FRA VCP at 01’29”
23. BASSET Pierre-Henry (J2) FRA VCP at 01’35”
24. VAN NESTE Viggo (J2) BEL EFC at 04’36”
25. MARAIS Martín (J2) FRA MIX4 at 04’43”
26. GERMONPREZ Thibo (J1) BEL EFC”
27. LE CLAIRE Noa (J2) FRA CD44”
28. MEYNARD Maxime (J2) FRA CRO”
29. BARGUIL Brayann (J1) FRA LAN”
30. PERISSE Arthur (J2) FRA MIX8”
31. GARCON Gabriel (J1) FRA TUN”
32. LOULERGUE Victor (J2) FRA CRO”
33. SOULARD Dorian (J2) FRA MIX7”
34. SANSON Valentin (J1) FRA SBZ ”
35. THE NADAN Kenan (J2) FRA MIX2”
36. PREMEL Ewen (J2) FRA MIX3”
37. MAHIER Robin (J2) FRA CD72”
38. LEMPERIÈRE Jules (J1) FRA MIX6”
39. LAOT Kelvin (J2) FRA CCB”
40. GUEGUEN Mael (J1) FRA WHO”
41. HUBY Thomas (J2) FRA MIX1”
42. HAMONIC Maximilian (J2) FRA QUE ”
43. CASTOR Clemente (J1) FRA MIX8”
44. MESSENGER Thomas (J1) FRA CD72 at 04’50”
45. TROGER Lucas (J2) FRA MIX6 at 06’15”
46. ​​CHAPOLAR AYRAL Julien (J1) FRA A95”
47. HUMBER-KELLY Dylan (J1) GBR JRC at 07’03”
48. RONDEL Lucas (J1) FRA CD72 at 07’06”
49. LEBOT Thomas (J2) FRA CD44 at 07’29”
50. BEHR Pierre Adrien (J1) FRA CCP ”
51. PANOR Enzo (J2) FRA AUB at 07’36”
52. CORLAY LE BARON Mathis (J2) FRA MIX2”
53. THE BARBER Louison (J2) FRA CD72”
54. ROUSSELOT Baptiste (J2) FRA MIX6”
55. LEROY Benjamin (J1) GBR JRC”
56. HENRIO MADEC Enzo (J1) FRAUCA”
57. PICCIN WHITE William GBR JRC”
58. BRAMOULLE Yanis FRA MIX3”
59. LATIMIER Enzo FRA MIX1”
60. TRUFFAUT Baptiste FRA CD14”
61. COSTIOU Gurvan FRA MIX3”
62. PREMEL Robin FRA MIX3”
63. Evann FRA SBZ” BALCONY
64. MAHOUDO Loris FRA VCP”
65. MOREL Tom FRA MIX4”
66. LEE Junseo KOR MIX5”
67. PAVIS Evan FRA CD14”
68. CONANEC Martin FRA MIX2”
69. JOSSO Meddy FRA MIX2”
70. BAR Mathieu (J2) FRA MIX2”
71. REBILLARD Bad (J1) FRA CCP”
72. PRIGENT Gael (J1) FRA AUB”
73. KLEWAIS Tristan (J1) FRA OCL”
74. GIULIANO Dario (J2) FRA T31”
75. THE MASTER Pierre (J2) FRA VCP”
76. LERAT Brayan (J1) FRA CD44”
77. GUERN Yanis (J1) FRA SBZ at 07’40”
78. BERDER Quentin (J2) FRA CCB at 10’10”
79. LEGRAS Hugo (J2) FRA VAN at 15’19”

Out of time :
80. POISSON Alexis (J2) FRA MIX1 at 16’14”

Non-runners:
LE CROLLER Stan (J1) FRA OCL
CADUDAL Thibault (J1) FRA MIX5
MERCIER Edwin FRA A95

Quit:
DUCHI Nathan (J1) BEL EFC
PRATT Óscar (J1) GBR JRC
LE BOT Jean (J1) FRA VAN
DENOYELLE Nolan (J1) FRA VAN
DE GRAEVE Killian (J2) FRA VAN
COET Thomas (J1) FRA SBZ
RYO Swann (J1) FRA SBZ
CLAVREUL Corentin (J2) FRA UCA
ORJEBIN José Luis (J2) FRA UCA
HUYSSCHAERT Paul (J1) FRA UCA
BENOIST Tristan (J1) FRA UCA
YU YUENG Rafael (J2) FRA MIX1
THERIN Alexis (J1) FRA MIX1
DAGORNE Bad (J2) FRA CCP
NOEL Mathis (J2) FRA CCP
REED connector (J2) GBR CCP
LE CALLONEC Hugo (J1) FRA OCL
BUREL Louy (J2) FRA VST
HINGANT Melvyn (J2) ENG VST
MOMBLANO Matthieu (J1) FRA VST
THOMAS Dorian (J2) FRA VST
MHEDBI Ceyliam (J2) FRA VCP
MC KAY Shane (J2) FRALAN
BARS Romain (J2) FRA LAN
HERIQUET Nohan (J1) FRALAN
LE CALVE Hugo (J1) FRA LAN
RONVEL Ewen (J2) FRA CCB
CHARBONNIER Gildas (J1) FRA WHO
RIOU Hugo (J1) FRA WHO
MARREC Alan (J2) FRA WHO
BLUME Hugo (J2) FRA WHO
LE BARES Melvin (J2) FRA MIX3
LEBRETON Noah (J1) FRA QUE
MINIER Mathias (J2) FRA QUE
OLERON Paolo (J2) FRA QUE
PICAUT Raphaël (J2) FRA QUE
DATTIN Victor (J2) FRA MIX4
BARAUD Ewen (J1) FRA MIX5
HAQUIN Simon (J2) FRA MIX5
MAZEVET Rohann (J1) FRA MIX5
AFTERNOON Axel (J2) FRA CD44
ONNO Lilian (J2) FRA CD44
DAVID Mathieu (J2) FRA CD72
BRIAND Enzo FRA TUN
RENAUD Alexis FRA MIX7
BOURGET Florian FRA MIX7
BOUCHET Baptiste FRA MIX7
FLOCH PRIGENT Tanguy FRA AUB
BANSARD Axel FRA AUB
KLIMSA Louis GER AUB
ONESIME Luis FRA A95
CHICAUD Mathieu FRA CRO
BELLIO Alban FRA MIX8
MIAS Antoine FRA CD14

Thanks to www.stsport.fr.


#Plouay #Juniors #Grand #Prix #Ranking #News #DirectVelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *